Novinky

S podzimem přicházejí chladné dny a s tím je spojena zvýšená péče o své zdraví. Téma v knihovnické lekci „Jak krtek uzdravil myšku“ bylo vybráno záměrně. Povídání bylo zaměřeno k bylinkám. Kromě cestování po světě, v rámci čtené pohádky, se žáci základní školy speciální dozvěděli jaké druhy květin a bylinek lze vyhledat v knihách. Svou představu ztvárnili v kresbě i při sestavování puzzle s květinami. Na závěr lekce ochutnali bylinkový čaj z heřmánku.

Zpracovala: Mgr. Vlasta Zemková

FOTO

V úterý 17. října jsme navštívili třineckou knihovnu a další knihovnickou lekci tentokrát s názvem „Z čeho vlastně jsem?“. Zábavnou formou jsme se seznámili s jednotlivými částmi našeho těla, poskládali jsme si kostru a určili některé důležité orgány našeho těla. Společně jsme si zazpívali a protáhli těla s písničkou „Hlava, ramena, kolena, palce“. Prohlédli jsme si knihovnu a knížky o lidském těle. Jednu knihu jsme si také vypůjčili i do naší mateřské školy.

Zpracovala: Bc. Michaela Krajčová

FOTO

V pátek 12. října 2018 se žáci naší střední školy zúčastnili mezipředmětové exkurze v nově otevřeném Muzeu a informačním centru (MUZ-IC) v Bystřici. Žáci se do Bystřice dopravili vlakem. V MUZ-ICu se jim dostalo milého přivítání. Seznámili se s historií přestavby a vzniku muzea. Na interaktivní obrazovce zhlédli letecké záběry okolí Bystřice a Slezských Beskyd, mohli si prohlédnout expozice předmětů typických pro Těšínské Slezsko – lidová řemesla, kroje, zemědělské nástroje a nářadí. Mohli vidět i opravdovou studnu a podívat se do ní přes skleněný poklop. Exkurze se žákům velmi líbila, vedla je k obohacení jejich znalostí ze zeměpisu, přírodních a společenských věd. K dobré náladě určitě přispělo i hezké a slunečné počasí.

Zpracovala: Mgr. Ljuba Krzyžanková

FOTO

Jako již tradičně každý rok, tak i letos se uskutečnila podzimní Drakiáda, které se zúčastnily všechny třídy Základní školy speciální a třída Praktické školy jednoleté.

Proběhla v pátek 5. 10. na rozlehlé louce za tratí. Byl nádherný slunečný den a vítr foukal tak akorát, že draci létali opravdu skvostně. Nikdo nemusel být smutný nebo zklamaný, že zrovna jeho drak nevzlétl. Nebe nad loukou se na hodinku změnilo v barevné létající obrovské motýly, ptáky, letadla, rakety, dokonce i pohádkový krteček se krásně vznášel až u oblak. Všechny děti si to opravdu pořádně užily a odcházely nabité energií z hřejivého podzimního sluníčka a plné dojmů ze zdařilé akce. Už nyní se těšíme zase na příští rok.

Mgr. Eva Novobílská

Více fotografií naleznete zde

Ve čtvrtek 4. října 2018 se čtyřčlenné družstvo žáků z 9. třídy zúčastnilo

11. ročníku mezinárodní soutěže „Co víš o EU?“, která se konala v Základní škole Kpt. Vajdy 1a v Ostravě – Zábřehu v rámci 26. ročníku Evropských dnů

handicapu.

Soutěže se zúčastnilo 11 družstev z Polska, Slovenska a České republiky.

Měla dvě části: vědomostní, věnovanou 100 letům vzniku Československa

a výtvarnou, ve které žáci doplňovali slepou mapu ČSR.

Do Ostravy se všichni těšili, ve vlaku jsme si ještě zopakovali vědomosti získané během přípravy na soutěž a společně jsme přemýšleli, jak nejlépe

a nejvtipněji doplnit slepou mapu.

Po přivítání hostů ředitelkou školy a kulturním vystoupení žáků pořádající školy, zazněly hymny všech soutěžících států.

Nervozita konečně opadla a všichni se snažili společnými silami, co nejrychleji a nejlépe vypracovat vědomostní test.

Po malém občerstvení byla druhá část, výtvarná. Fantazii se opravdu meze nekladly, rozhodli jsme se, že slepou mapu doplníme nejen horami, řekami, ale

i významnými osobnostmi českého a slovenského sportu. Kdo by neznal Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Emila Zátopka, Věru Čáslavskou, Jiřího Rašku, Gábinu Koukalovou a další známá jména?

Porota měla těžkou práci, ale nakonec si všichni odnesli krásné ceny.

Při závěrečné hymně Evropské unie jsme si všichni slíbili, že se za rok sejdeme

opět, a to už na 12. ročníku soutěže „Co víš o EU?“.

Zpracovala: Mgr. Jana Heczková

IMG 20181004 094352 IMG 20181004 094617